Jak vzniklo Zewaho – příběh o tom, jak si stavím svůj svět

Všechno to začalo úplně nevinně. Měl jsem pár vlastních snů, které se mi ne a ne vejít do žádného katalogu nebo e-shopu. Chtěl jsem úl, ve kterém bych měl radost chovat své včely. Saunu, která by nebyla jen spotřební věc na zahradu, ale moje osobní svatyně pro tělo i duši. A časem i malý domek – jednoduchý, funkční, z přírodních materiálů, s minimálním odpadem, ale maximálně přizpůsobený tomu, jak žiju. Nic z toho jsem nenašel hotové. Tak jsem si to začal snít sám. – Autor článku: Jiří Štrunc, zakladatel Zewaho


Od prvních pokusů k promyšleným modelům

První pokusy byly hodně na koleni. Modely domečků jsme se synem a grafičkou/designérkou řezali na malém laserovém stroji do MDF desek. Byly to takové stavebnice pro velké kluky. Ukázalo se, že nejen mě to baví skládat. Každý nový model byl zároveň odpověď na nějakou moji otázku: Jak to udělat jednodušší? Jak to složit bez lepidla? Co když chci jiný rozměr? Co s odpadem, který zbyde? S každou otázkou se z těch modelů rodila filozofie Zewaho, i když jsme tomu tehdy ještě tak neříkali.

„Každý model byl odpovědí na otázku, kterou jsem si položil.“


Zlom přišel ve chvíli, kdy jsem si pořídil vlastní CNC stroj. Kdo na tom někdy dělal, ten ví, že začátky jsou spíš zápas než tvoření. Učil jsem se za pochodu – od základního ovládání, přes přípravu dat v počítači až po hledání toho správného materiálu. První kousky byly křivé, druhé lepší a třetí už by se skoro daly prodat. Ale hlavně – s každým vyfrézovaným dílem jsem byl blíž svému snu.

CNC stroj - zewaho dílna

„Tvoř, sdílej, minimalizuj odpad. Když tvoříme společně, vzniká něco většího.“


V té době už bylo jasné, že nechci jen vyrábět věci. Chtěl jsem vytvářet systém. Stavebnici, kterou si může kdokoliv přizpůsobit, upravit, sestavit a pokud možno i stáhnout online a vyrobit sám. Open source pro kutily. Čím víc lidí si postaví vlastní úl, saunu nebo domek, tím míň zbytečných věcí skončí na skládce. Tím méně odpadu vznikne. A čím víc nápadů se bude sdílet, tím lepší ty věci budou.

Od začátku jsme si s designérkou dali jedno pravidlo – nic nesmí přijít nazmar. Každý řez, každý kus desky musí mít smysl. A co neslouží stavbě, to ohřeje saunu nebo kamna v dílně. Přesné řezání minimalizuje odpad. Co zbyde, neskončí v kontejneru, ale promění se v teplo. Pro mě je zero waste přirozená součást procesu, ne marketingový trik. Dává to smysl, ekonomicky i lidsky.

Zewaho: Hotové projekty, které mění život

Dnes, po třech letech, už máme za sebou několik hotových projektů. Vznikl například Brdský ležan, speciální úl pro pohodové včelaření. Vymysleli jsme DodecSaunu, stavebnici sudové sauny ve tvaru dvanáctiúhelníku, která spojuje chytrý design s jednoduchou montáží. A někde mezi tím vznikl i Camper vozík nebo Octapidome – domek pro apiterapii.

„Zewaho je vlastně můj osobní deník převedený do dřeva.“

Zewaho pro mě není značka, ale životní styl. Je to spojení mé potřeby tvořit, žít blíž přírodě a zároveň ukázat, že udržitelný život neznamená kompromis. Znamená jen přemýšlet o tom, co opravdu potřebuju, jak to udělám a co s tím bude, až to doslouží. Co postavím, používám. Co neslouží, zahřeje. A až jednou dokončím svůj vlastní minimalistický domek s venkovní saunou, bude to domov, který vyrostl přesně z těch snů a otázek, se kterými to všechno začalo.

Takhle vzniklo ZewahoZero Waste Home. A tímhle příběhem to rozhodně nekončí.



„V Zewaho tvoříme systémy,
které dávají svobodu tvořit, sdílet a minimalizovat odpad.“


Sledujte nás a buďte součástí komunity:


Webová stránka – www.zewaho.cz

Sledujte nás také na Facebooku a Instagramu.

Nebo se k nám připojte v naší skupině na Facebooku.